Blog

Jednym z niezwykle ważnych elementów dzieciństwa jest beztroska i zabawa. Może się wydawać, że przecież jest tak wiele innych, znacznie ważniejszych obszarów dla rozwoju dziecka. Niektórzy rodzice poświęcają więc tą kwestię dla innych celów – np. realizacji nadmiernych ambicji poprzez zasypywanie dziecka milionem zajęć dodatkowych i obowiązków. Inni z kolei po prostu są toksycznymi rodzicami …

Czytaj więcej Pokochaj swoje życie!

Mówiąc o wzorcach odrzucenia, często myślimy o tym, jak o jakiejś klątwie, która sprawia, że inni nas odtrącają, gdy my pragniemy bliskości. Wierzymy w iluzję tego, że inicjatywa pozostaje na zewnątrz, kiedy tak naprawdę to my sami jesteśmy źródłem i inicjatorami całego odrzucenia. Tutaj trzeba uwzględnić kilka rzeczy. Po pierwsze – wszelkie odrzucenie ma zawsze …

Czytaj więcej Skąd się bierze odrzucenie?

Jutro jest Święto Zakochanych, więc pomyślałem, że to dobra okazja, aby oficjalnie pochwalić się pewną informacją – otóż od jakiegoś czasu powstaje trzecia (i na razie ostatnia) książka. Jak się pewnie od razu domyślacie – jej tematyką będą związki partnerskie. Uwielbiam temat związków i właśnie tą książkę od początku miałem najbardziej ochotę napisać, ale chciałem …

Czytaj więcej Walentynkowe inspiracje i nowa książka w przygotowaniu

Jeśli chcemy się na coś otworzyć w naszym życiu, powinniśmy podchodzić do tego z pozytywnym nastawieniem, aby pokazywać podświadomości jak dziecku: „zobacz, to jest fajne, przyjemne, dobre, bezpieczne”. W końcu na pewnych poziomach jesteśmy trochę jak dzieci, które lgną do tego, co jest przyjemne, a uciekają od tego, co kojarzy się negatywnie. Co ważne – …

Czytaj więcej Budowanie dobrych uczuć w zarabianiu

Ważnym składnikiem zdrowego funkcjonowania jest poczucie sensu życia. Braki w tym zakresie prowadzą do uczucia pustki, zniechęcenia, frustracji czy nawet stanów depresyjnych. Niestety wiele osób uważa, że rozważania dotyczące sensu istnienia są dobre dla filozofów, a reszta powinna zająć się bardziej „przyziemnymi” sprawami. Jest to jednak bardzo duży błąd, ponieważ nasze indywidualne podejście do świadomości …

Czytaj więcej Sens i celowość życia

Bywa tak, że nasza podświadomość za bardzo nas nie słucha – próbujemy coś afirmować czy coś sobie wytłumaczyć i nawet jeśli ona coś tam przyjmie, to niewiele trzeba, aby znowu wierzyła w coś innego. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być brak własnego autorytetu. Problem zaczyna się zazwyczaj w dzieciństwie. W zdrowym domu wygląda …

Czytaj więcej Własny autorytet

Dziś o otuleniu uczuciami :) Bardzo ważną częścią naszej duchowej praktyki jest otwieranie się na uczucia wyższe, będące aspektami Boskiej doskonałości. Może to być miłość, bezpieczeństwo, szczęście, spełnienie, zadowolenie i wiele innych. Rzecz w tym, że doświadczenie tych uczuć bywa problematyczne dla osób, które za bardzo nie wiedzą jak do nich podejść. Niektórzy popełniają błąd, …

Czytaj więcej Otulenie uczuciami

Chyba najbardziej nadużywaną przez ezoteryków odpowiedzią na każdym problem jest klątwa (ewentualnie podczepienia pod złe duchy, demony czy inne nikczemne byty) i domyślam się, z czego to wynika. Otóż jest to wygodna opcja na praktycznie każdą sytuację. Nie idą ci związki? Klątwa. Brakuje ci pieniędzy? Klątwa. Jesteś nieszczęśliwy? Klątwa. Żeby nie było – nie neguje …

Czytaj więcej Nie takie klątwy straszne…

Dzisiaj powiemy sobie co nieco o głupocie i mądrości. Może zwróciliście na to uwagę, że często jest tak, że osoby głoszące różnego rodzaju głupoty potrafią być niezwykle głośne, pewne siebie i kurczowo trzymające się swoich racji. Z kolei osoby o szerokich horyzontach często wypowiadają się skromniej i z zauważalnie mniejszą pewnością siebie. Z czego to …

Czytaj więcej Mądrość i głupota

Drogi Czytelniku – niezależnie od tego, kim jesteś, ten post jest skierowany właśnie do Ciebie. Czytając go, skup się na sobie i pozwól sobie poczuć słowa, które przeczytasz poniżej: Nie obchodzi mnie to, jak traktowali cię rodzice i jakie wyobrażenia sobie zakodowałeś na swój temat. To nieważne jak inni cię oceniali i jak sam siebie …

Czytaj więcej Twoja Boskość

Jeśli przeżyliśmy sporą część życia w lękach, stresie i napięciu (np. podczas trudnego dzieciństwa) to niestety te negatywne stany stają się naturalną częścią naszego codziennego doświadczania. W sytuacji zagrożenia nasz organizm wchodzi w specjalny tryb walki o przetrwanie, który jest podobny do trybu awaryjnego w komputerze. Wyłączone lub ograniczone zostają mniej kluczowe funkcje, a większość …

Czytaj więcej Tryb awaryjny mózgu

Pracując sobie nad tematami okołofinansowymi zauważyłem, że trafiam na silny opór i niechęć. Zabieranie się za afirmacje szło strasznie ciężko – dużo uciekania od treści, niechęć, żeby w ogóle zacząć czytać dekret, itp.. Temat pieniędzy i zarabiania jak wszyscy wiemy to temat rzeka, więc przez jakiś czas kombinowałem ze zmienianiem wątków – próbowałem podejść od …

Czytaj więcej Temat pieniędzy może być lekki i przyjemny

Ego, ah to straszne ego… Ono jest często bardzo cwane, dostarczając nam intryg jak w dobrym serialu pełnym zwrotów akcji. Przez cały sezon walczysz z nim, przezwyciężając słabości i stając się pełnym miłości, zrozumienia i współczucia. W końcu jesteś ponad jego ograniczeniami i zdaje się, że wszystko cudownie się kończy. Jednak w ostatniej scenie po …

Czytaj więcej Ego w przebraniu

Dużo ludzi, którzy w dzieciństwie nie zaznali dostatku uczuć ze strony rodziców, w dorosłym życiu odczuwa przymus zadowalania innych ludzi (niekoniecznie wszystkich, czasami chodzi o określony typ czy określone jednostki, które na poziomie emocjonalnym mają zastąpić mamusię czy tatusia). To jest taki stan małego dziecka, które wciąż i wciąż walczy o uwagę/uznanie/miłość czy cokolwiek tam …

Czytaj więcej Wchodząc w rolę niezaspokojonego dziecka

Jeśli chcemy świadomie korzystać z mocy kreacji, to jak zapewne większość z was już wie – musimy wiedzieć, czego chcemy i co nam chodzi, a także potrzebujemy wewnętrznej otwartości na to, co ma się wykreować. Jest jednak jeszcze jeden bardzo ważny, a już znacznie mniej oczywisty czynnik. Liczy się to, kto kreuje. Mówiąc „kto” nie …

Czytaj więcej Inicjator twojej mocy kreacji

Niezależnie od tego, o jakiej sprawie życiowej byśmy nie mówili – zawsze mamy do uwzględnienia dwie rzeczy: możliwości i ograniczenia. Jedno i drugie jest tak samo istotne, choć temu pierwszemu zawsze warto poświęcić nieco więcej uwagi. Osoby o zaburzonym postrzeganiu rzeczywistości często mają problem ze zdrowym zbalansowaniem obu tych czynników. Pesymiści mają tendencje do nadmiernego …

Czytaj więcej Możliwości i ograniczenia

W pracy nad samooceną niezwykle ważne jest to, aby dobrze zrozumieć co właściwie robimy i dlaczego. Bardzo dużo osób ma z tym problem, ponieważ ich główną motywacją do terapii jest zmęczenie czy zniechęcenie samym sobą. Nie podoba się nam to jacy jesteśmy, jak się przejawiamy, jakie mamy wady, problemy i ograniczenia. Chcemy więc to zmienić …

Czytaj więcej Wrażliwość i właściwa motywacja do pracy nad sobą

Jak to jest, że niektórzy nie wiedzą, czego chcą, a inni nie mają z tym żadnego problemu? Co wpływa na to, że nie wiemy o co nam tak naprawdę chodzi? Głównym problemem zazwyczaj są wewnętrzne sprzeczności. Z jednej strony, możemy być spragnieni np. bliskości i czułości, ale z drugiej możemy bać się związków i angażowania …

Czytaj więcej Dlaczego nie wiem czego chcę?

Powierzchownie może się wydawać, że przesadnie rozpieszczone dzieci mają bardzo dobrze, ale w gruncie rzeczy dotyka je nieszczęście, będące niezwykle zdradliwą pułapką. Przeanalizujmy to na przykładzie typowej „księżniczki tatusia”, która jest oczkiem w głowie mężczyzny, który spełnia każdą zachciankę swojej córeczki. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że w takim podejściu do dziecka kompletnie …

Czytaj więcej Krzywda rozpieszczonego dziecka

Jednym z wyrazów duchowej dojrzałości jest postawa w ramach której z akceptacją pozwalamy innym żyć po swojemu i dokonywać swoje własne wybory – również te błędne i niekorzystne. Nie ma niczego dobrego ani szlachetnego w tym, gdy wpadamy z buciorami w czyjeś życie i próbujemy je ustawiać według swojej własnego wyobrażenia, co jest słuszne, a …

Czytaj więcej Pozwalając innym żyć po swojemu…

-„Maaaamoooo! Zobacz jak zjeżdżam! Zobacz!!!” – każdy z nas zapewne kojarzy dziecięce wołanie o rodzicielską uwagę. Jest to dosyć powszechne zjawisko, ponieważ jest to naturalne, że na wczesnych etapach dorastania, dzieci są bardzo wpatrzone w rodziców. Rodzic (nawet ten toksyczny) stanowi dla dziecka pierwszy poważny autorytet, który dopiero w późniejszym wieku zacznie być podważany. Do …

Czytaj więcej Wołanie o uwagę