Istnieje wiele systemów opisujących czakry, różniących się miedzy sobą nazewnictwem, umiejscowieniem samych czakr, ich liczbą i odpowiedzialnymi za nie funkcjami. Osobiście uważam że nie ma potrzeby nadmiernie przywiązywać do jakichkolwiek konceptów, ponieważ one z reguły są pewnymi uproszczeniami, które mają jedynie zobrazować i ułatwić pojęcie pewnych duchowych praw. W poniższym poradniku przedstawię jeden z najpopularniejszych w świecie tzw. zachodniej ezoteryki konceptów, oparty na hinduskim modelu 7 głównych czakr (kolejno od dołu): podstawy, sakralnej, splotu słonecznego, serca, gardła, trzeciego oka i korony. Sam w swojej pracy nad sobą korzystam z tego modelu i najbardziej go „czuję”.

A czym w ogóle są te całe czakry?

Każdy człowiek posiada główny kanał energetyczny zwany Sushumna. Zaczyna on się na wysokości kości krzyżowej i wznosi się wzdłuż kręgosłupa aż po sam czubek głowy. Kanał ten łączy ze sobą wszystkie czakry, pozwalając na przepływ energii pomiędzy nimi (właśnie dlatego prosty kręgosłup jest potrzebny w wielu ćwiczeniach czy zabiegach energetycznych, chodzi o swobodny przepływ energii). Oprócz tego istnieją jeszcze dwa dodatkowe kanały po lewej i prawej stronie Sushumny – są to Pingala i Ida. O ile jednak nie zamierzamy praktykować jakichś bardziej zaawansowanych ćwiczeń oddechowych czy energetycznych, to wystarczy nam sama świadomość, że takie kanały sobie są.

Czakry z kolei są centrami energetycznymi, które pełnią rolę takich naszych okien na świat w systemie energetycznym – przepływa przez nie energia w obie strony między nami, a resztą świata. Najczęściej są one przedstawiane jako wiry energii o lejkowatym kształcie. Samych czakr w systemie energetycznym człowieka jest całe mnóstwo, tak jak i pomniejszych kanałów energetycznych, ale na potrzeby podstawowej pracy nad sobą wystarczy skupić się na głównym kanale energetycznym wzdłuż kręgosłupa oraz 7 podstawowych czakrach.

Wszystko to co realizujemy na zewnątrz i wszystko to, co zewnętrzny świat realizuje wobec nas, przepływa przez nasze czakry i zasila cały nasz system energetyczny. Z tego też powodu stan naszych czakr ma ogromny wpływ na to jak się przejawiamy w świecie. Nieprawidłowa praca np. czakry gardła, która odpowiada za wyrażanie siebie może powodować problemy z pewnością siebie podczas rozmów, swobodą wypowiedzi czy formułowania zdań. Tak samo przyjmowanie niskich energii z zewnątrz poprzez np. przyjmowanie śmieciowego jedzenia, bycie atakowanym emocjonalnie czy oglądaniem drastycznych obrazów zaburza naszą energetykę i prowadzi do blokad.

Blokady energetyczne przejawiają się jako zatory ograniczające, a czasami nawet całkowicie blokujące przepływ Boskich energii. Długotrwale podtrzymywane blokady często zaczynają tworzyć kolejne i łączyć się z jeszcze innymi, w wyniku czego dochodzi do powstania nawet węzłów i krzyży karmicznych czyli silnych splątań wielu sprzecznych wzorców i intencji. Im więcej jest blokad w naszych kanałach energetycznych, tym słabszy przepływ Boskich energii, co się przejawia przez słabe, poblokowane czakry. Sama wolność od blokad jednak nie oznacza od razu że czakry będą przejawiać 100% swojego potencjału – rozwój czakr jest zależny przede wszystkim od naszego urzeczywistnienia i świadomości Boskości. Podczas pracy nad sobą oczyszczamy więc swoje czakry od wszelkich zablokowań i dysharmonii, ale jednocześnie też je rozwijamy co wpływa na ich siłę i zasięg oddziaływania.

Na obrazku obok przedstawiony został centralny kanał energetyczny wraz z głównymi czakrami, jako wirami energii. Jak widać na ilustracji, wszystkie czakry prócz podstawy i korony mają swoje odpowiedniki z przodu oraz z tyłu, aczkolwiek te przednie z reguły są istotniejsze. Dodatkowo znalazła się również czarna, negatywna energia płynąca między obojgiem ludzi. W przedstawionej sytuacji mężczyzna krytykuje kobietę w bardzo niemiły i chamski sposób. Widzimy jak poprzez słowa (czakra gardła) płynie negatywna energia do kobiety, blokując jej pewność siebie na splocie słonecznym, raniąc na sercu i w niewielkim stopniu blokując wyrażanie siebie na gardle.

Nieustannie emanujemy energią na wielu różnych poziomach i tak samo całe nasze otoczenie – z tego powodu takich energetycznych interakcji doświadczamy cały ogrom. Dostrajamy się zawsze do tego, co rezonuje z naszymi energiami, które przejawiamy w danym momencie. Właśnie dlatego tak ważne jest o to, aby dbać o ich jakość. Nawet jeśli w naszym bezpośrednim otoczeniu są bardzo negatywne energie to w żaden sposób nam nie zaszkodzą, jeśli nie będzie w nas ani odrobiny podatności na nie. Nasze czakry po prostu „nie wciągną” tych energii do naszego systemu energetycznego, jeśli nie będzie żadnego zainteresowania nimi z naszej strony.

Warto wspomnieć również o tym, że tak jak czakry mogą być niedoenergetyzowane czy poblokowane, to również możliwe jest przeenergetyzowanie ich czyli stan, w którym płynie w nich zbyt wiele energii. Gdy dostarczamy danej czakrze zbyt dużo bodźców, które ją pobudzają prowadzi to do przesilenia, które jak każda nierównowaga zaburza prawidłowe działanie całego systemu. Nasz system energetyczny zawsze samoistnie dąży do równowagi, więc warto mu zaufać i nie ingerować zbyt mocno w jego pracę – najlepiej jest się skupić przede wszystkim na uwalnianiu się od wszystkiego co zaburza prawidłową energetykę czakr (negatywne emocje i myśli, toksyczne nawyki, zaślepienia i obciążenia, nieczyste intencje, itd.), a w miejsce tego koncentrować się na wzbudzaniu pozytywnych cech, a nasza energetyka zawsze samoistnie się wyrówna. Jeśli chodzi o pobudzanie to zawsze można sięgnąć po bezpieczne ćwiczenia jak np. kontemplacja Boskich cech na danej czakrze czy odpowiednia dla danej czakry muzyka relaksacyjna.

Każdej z czakr odpowiada szereg Boskich cech urzeczywistnienia, które są składowymi pełnej Boskiej świadomości. Przypasowanie wszystkich cech jest również w pewnym stopniu umownym uproszczeniem, ale świetnie się sprawdza w pracy nad konkretnymi tematami. Na samej górze podstrony znajdziecie graficzny odnośnik do wszystkich czakr – kliknijcie wybraną, a przeniesiecie się na podstronę opisującą daną czakrę. Prócz tego znajdziecie również kompletny opis wszystkich cech urzeczywistnienia, który przyda się jako zbiór ogólnych wskazówek przy pracy z danym tematem. Znajdziecie tam ogólny opis danej cechy, informacje o tym jak się ona przejawia i jak się nie przejawia, jak realizuje zblokowanie danej cechy, jakie są typowe wzorce i jak z nimi pracować, a także kilka przykładowych afirmacji.

Dobierając cechy do czakr bazowałem przede wszystkim na opracowaniu Leszka Żądło, które nieco przerobiłem wedle własnych odczuć np. podział bezpieczeństwa na fizyczne i emocjonalne. Prócz tego na każdej z czakr można pracować jeszcze z takimi cechami jak światłość, czystość i harmonia – są to proste i uniwersalne cechy, więc już ich nie wyszczególniałem.

Poniżej bezpośrednie linki do wszystkich cech: