Opis

Spełnienie czyli realizowanie się. Uczucie spełnienia wiąże się ze świadomością realizowania się wszystkich naszych celów i potrzeb w najkorzystniejszy dla nas sposób. Często idzie w parze z Boską mocą – gdy ta cecha jest przyblokowana to spełnienie często też kuleje. Z kolei rozwijanie jednej z tych cech, wspiera też często i drugą.

Boskie spełnienie nie ma nic wspólnego ze spełnianiem zachcianek ego. Tu są spełniane potrzeby naszego serca, naszej duszy czyli wszystko to, co realnie jest dla nas korzystne, dobre i budujące. To co spełnia się z tego poziomu odczuwamy jako coś co jest takie „nasze” na każdym poziomie naszego jestestwa.

Otwierając się doświadczanie uczucia spełnienia otwieramy się na kreowanie sobie wszystkiego tego co się z tym wiąże. Możemy np. nie wiedzieć jaka praca byłaby naszą pracą marzeń, ale jeśli będziemy rozbudzać i pielęgnować w sobie uczucie spełnienia zawodowego, to wszystko nas poprowadzi do odkrycia i realizowania właściwych działań, które skończą się realnym spełnieniem zawodowym.

Uczucie spełnienia może posłużyć jako wspaniały przewodnik po tym co jest dla nas, a co nie. Spełnienie chroni nas przed realizacją celów bezsensownych i prowadzących donikąd. Chroni nas przed przyjmowaniem i realizacją cudzych celów, wmówionych czy narzuconych nam. Chroni nas przed realizacją celów, które powszechnie są uznawane za uniwersalne wyznaczniki szczęścia i spełnienia, a niekoniecznie muszą z nami współgrać np. płodzenie dzieci, budowanie domu, zarabianie milionów.

Kierując się spełnieniem wybieramy takie cele, które stoją w zgodzie z naszą duszą, z naszymi preferencjami i potencjałem. Spełnienie jest podstawą wszelkich działań w świecie i zapewne właśnie dlatego ta cecha przejawia się poprzez czakrę podstawy :)

Jak się przejawia zblokowanie

Poczucie niespełnienia rodzące frustracje, zniechęcenie i zmęczenie życiem. Poczucie bezcelowości i bezsensu, poczucie pustki i jałowości. Życie wydaje się często szare, nudne i powtarzalne.

Wiele osób traktuje prawdziwe spełnienie jako mrzonkę, jako coś osiągalnego dla wybranych, a nie zwykłych śmiertelników. Niespełnienie przykrywane jest fantazjami i marzeniami, opartymi na poczuciu że to tylko fantazje i marzenia, coś co nie ma prawa się spełnić (chyba że cudem).

Typowe wzorce blokujące cechę

Wzorzec: Niska samoocena i niemoc

Jak pracować: Uwierzyć w to że zasługujemy na spełnienie swoich najpiękniejszych marzeń, otworzyć się na poczucie swojej prawdziwej wartości i mocy. Kompleksowo przepracować samoocenę, szczególnie pod kątem zasługiwania, przyjmowania i miłości do siebie.

***

Wzorzec: Społeczne wyobrażenia o tym, że mało kto się spełnia np. w związkach czy zawodowo. Godzenie się na byle co, bo „wszyscy tak robią”.

Jak pracować: Nie godzić się na bylejakość życia. Wzbudzić w sobie odwagę i chęć sięgania po więcej, wytrwale pracować nad poprawą jakości życia i doświadczania. Odpuszczać sobie beznadziejne związki czy prace. Lepiej wybrać gorzej płatną, ale bliższą naszemu sercu pracę czy odpuścić sobie na jakiś czas seks rezygnując z toksycznego związku. Docelowo możemy osiągnąć całkowite spełnienie i dostatek wszystkiego co najlepsze, ale nie dojdziemy do tego trzymając się bezwartościowych rzeczy dla marnych ochłapów tego, co chcemy realizować w życiu.

Nie ulegać społecznym wyobrażeniom i presjom. Wcale nie musimy żyć tak jak większość. Każdy jest wyjątkową, unikalną jednostką i może żyć na swój unikalny sposób.

***

Wzorzec: Rezygnacja z siebie dla innych, odpuszczenie sobie swoich marzeń na rzecz cudzych celów czy zobowiązań np. rodzic narzucający dziecku prowadzenie rodzinnej firmy.

Jak pracować: Fundamentem jest zbudowanie silnego poczucia niewinności – bez tego jesteśmy w takich sytuacjach jak owca wśród stada wilków :) Pozwolenie sobie na realizowaniu siebie i swojego potencjału niezależnie od tego co inni myślą na ten temat albo czego od nas chcą. W niektórych przypadkach najtrudniejsze może być zaakceptowanie cudzych wyborów i ograniczeń i zauważenie, że wcale nie musimy być tego częścią – szczególnie niełatwe jest to kiedy np. członek rodziny próbuje nas przywiązać do siebie przewlekłymi chorobami i cierpieniem. Trzeba samodzielnie już znaleźć złoty środek między wsparciem i pomocą dla bliskiej osoby, a szacunkiem do siebie i swoich potrzeb.

Przykłady afirmacji

  • „Zasługuje na całkowite spełnienie”
  • „Mogę spełniać się zawodowo/finansowo/ w związku/ itp.”
  • „Mam prawo wybierać siebie i swoje spełnienie”
  • „Jestem niewinny i w porządku, gdy wybieram swoje spełnienie”
  • „Całkowite spełnienie jest dla mnie możliwe i osiągalne”