Otwieranie się na pozytywne nastawienie wobec rzeczywistości nie oznacza tworzenia sobie lukrowanego, sztucznego spojrzenia na świat. Budowanie pozytywnych uczuć wobec otoczenia nie oznacza udawania, że nie ma w nim zła, pomieszania i wszelkich negatywności. Człowiek nastawiony pozytywnie w zdrowy sposób, wciąż jest świadomy wszelkich negatywów w świecie, ale po prostu nie dostraja się do nich i świadomie wybiera dla siebie coś lepszego.

Tak, spora część tego świata jest naprawdę toksyczna i negatywna. Na naszej planecie żyje ogrom ludzi przejawiających się bezmyślnie, agresywnie, głupio, nieodpowiedzialnie, infantylnie, itp. itd. To, że zajmujemy się rozwojem i skupiamy się na wysokich, pozytywnych energiach i uczuciach nie znaczy jeszcze, że nie możemy tego wszystkiego widzieć i oceniać. Sama świadomość zła nie czyni nas od razu jego częścią. Nie musimy więc bać się tego, że coś negatywnie odbieramy. Nie umniejsza to w żaden sposób naszej Boskości, ani nie sabotuje rozwoju (dopóki podchodzimy do tego na spokojnie, akceptująco i świadomie).

Uzdrawianie relacji ze światem jest ważną częścią pracy nad sobą, ale nie można robić tego w kontekście tworzenia sobie iluzji cukierkowego świata. Warto dopuścić do siebie również negatywne emocje i zobaczyć co się za nimi kryje. Warto mieć świadomość, że jest tu też wiele negatywów i to trzeba po prostu zaakceptować, a nie udawać, że nie ma problemu. Ten świat nie jest idealny i jeszcze bardzo długo nie będzie (być może nawet nigdy), więc nie ma co wierzyć w globalne zmiany świadomości i czekać nie wiadomo na co. Nie ma też co liczyć na to, że sami zmienimy cały świat.

W duchowości nie chodzi o to, aby na siłę lukrować rzeczywistość. Chodzi o to, aby odnaleźć dobro, piękno i wszelkie cudowności, ale mając jednocześnie świadomość, że nie wszystko wokół nas się w to wpisuje. Ten świat nie jest ani dobry, ani zły. On jest po prostu ogromny i niesamowicie zróżnicowany. I niezależnie od tego, co tutaj dominuje i w jakim kierunku to wszystko miałoby pójść, jedno jest pewne – w naszym interesie jest zadbać o to, abyśmy otwierali się na wszystko, co najlepsze. Świadomie, przytomnie, bez udawania i znając cały kontekst.

Komentarze są zamknięte.