Każdy z nas ma jakieś wyobrażenia i oczekiwania dotyczących innych ludzi. I nie chodzi mi tu o konkretne jednostki z naszego życia, ale ogół ludzkości. Gdy mamy do czynienia z poznawaniem nowych osób, zawsze odpala się nam to podświadome nastawienie. Umysł wyszukuje różnych skojarzeń związanych z płcią, środowiskiem danej osoby, sposobem mówienia i bycia, okolicznościami i wieloma innymi czynnikami i na tej bazie tworzy nam określone oczekiwania.

Z tego powodu osoby, które mają raczej nieprzyjemne i negatywne skojarzenia – nie lubią poznawać nowych ludzi, czują dyskomfort, niechęć, lęk czy po prostu sobie na to nie pozwalają (w miarę możliwości).

Patrząc z karmicznego punktu widzenia, w im niższe energie i doświadczenia wpadaliśmy, tym gorsze też były nasze relacje z ludźmi. Jeśli ciągnęło nas do nieprzytomności to mogliśmy trzymać się alkoholików i narkomanów. Jeśli pielęgnowaliśmy w sobie wzorce ofiary, to z pewnością trafiliśmy na wielu katów. Jeśli próbowaliśmy ratować czy oświecać innych na siłę, to mogliśmy zakodować sobie, że ludzie nas nie słuchają, odrzucają, są głupi i zaślepieni(bo nie chcą przyjąć naszej „światłej” pomocy).

Role w jakie wchodziliśmy i doświadczenia z nimi związane są kluczowe dla rozpoznania jakie wyobrażenia i oczekiwania sobie zbudowaliśmy na temat innych ludzi. Może się nam wydawać, że to czego się nauczyliśmy o ludziach jest prawdą absolutną, ale w rzeczywistości jest to tylko wycinek prawdy, w dodatku widziany w krzywym zwierciadle.

To, że brakowało w nas otwartości na kreowanie wartościowych, dobrych relacji z kochanymi, dobrymi ludźmi – nie znaczy jeszcze że takich ludzi nie ma albo jest ich bardzo mało. Oni po prostu nie znajdowali się w zasięgu naszego zainteresowania albo ich istnienie było sprzeczne z naszymi urojeniami, więc nie pozwalaliśmy sobie na to, aby ich zauważyć czy docenić.

Jeśli chcemy od ludzi wszystkiego co najlepsze – musimy wyjść poza nasze oczekiwania i urojenia na ich temat, w zamiast tego – nauczyć się przyjmować ich z otwartym sercem i umysłem. Na świecie jest dostatecznie dużo mądrych, dobrych i wartościowych osób :)

Komentarze są zamknięte.