Opis

Ugruntowanie czyli inaczej upewnienie, umocnienie, utrwalenie.

Ugruntowanie jest niezwykle ważne w pracy nad sobą, jeśli zależy nam na stałych efektach, a nie tylko powierzchownych i chwilowych. Możemy poczuć nagły przypływ siły i pewności siebie, ale bez ugruntowania zburzy nam to pierwszy silniejszy podmuch. Koncentracja na ugruntowaniu wszystkich tych dobrych rzeczy na które się otwieramy, wzmacnia je, buduje silny fundament nie do ruszenia przez czynniki zewnętrzne.

Praca z afirmacjami jest świetną metodą na rozwijanie w sobie ugruntowania. Dzięki medytacji, zabiegom uwalniającym od obciążeń i innym duchowym praktykom otwieramy się na uwolnienie od negatywów i przyjęcie w ich miejsce pozytywów. I tutaj właśnie pojawia się miejsce na to, aby przy pomocy takich afirmacji ugruntować nowe nawyki, w przeciwnym razie grozi nam że np. siła starych nawyków pociągnie nas z powrotem w kierunku tego co było.

Ugruntowanie można również rozumieć jako stabilne osadzenie w konkretnych przestrzeniach np. w naszych emocjach czy ciele. Boskie ugruntowanie jest jednak wolne od przywiązania, więc wiąże się z to z elastycznością i swobodą zmian.

Jak się przejawia zblokowanie

Ciągłe wahania, niestabilność w różnych sferach życia np. emocjonalne wahania nastroju, nieumiejętność podejmowania decyzji, niewiedzenie czego się chce. Brak możliwości wprowadzenia pozytywnych zmian na stałe.

Jeśli pracujecie nad sobą od wielu lat, a efekty są często nietrwałe to jest duża szansa że macie problem właśnie z ugruntowaniem. Osoby u których ta cecha niedomaga, mają tendencje do przedwczesnego porzucania tego nad czym pracują na rzecz kolejnego, „ważniejszego” tematu – niczego nie doprowadzają do końca, ciągle coś zmieniają, kombinują.

Typowe wzorce blokujące cechę

Wzorzec: Nieprzytomność, oderwanie od rzeczywistości, bycie „odlecianym”. Mając silną nieprzytomność ciężko jest budować stabilność i dobre ugruntowanie, skoro nieprzytomny umysł co rusz omamia i zaślepia. Pod wpływem nieprzytomności zamiast trwać w tym co dobre i korzystne, latamy z kwiatka na kwiatek w zależności od tego co akurat nam przyjdzie do głowy.

Jak pracować: Otwierać się na przytomność, dostrzegać korzyści z niej płynące. Zacząć naukę ugruntowywania od ugruntowania przytomności :)

***

Wzorzec: Mnożenie doświadczeń, zachłanność na emocje. Gdy chcemy doświadczać dużo i intensywnie, niezależnie od jakości to prowadzi to do bałaganu i chaosu – w takich warunkach ciężko o ugruntowywanie czegokolwiek (no chyba że pomieszania)

Jak pracować: Dostrzec że Boskie uczucia są ciekawsze, przyjemniejsze i lepsze od emocji. Zacząć stawiać jakość ponad ilość. Dać sobie czas i przestrzeń na wyciszenie się i uspokojenie, nauczyć się życia w spokoju i harmonii, dostrzec tego wartość.

Przykłady afirmacji

  • „Pozwalam sobie na ugruntowanie”
  • „Z łatwością ugruntowuje wszystko co dobre i korzystne”
  • „Czas włożony w ugruntowanie pozytywów zwraca mi się po wielokroć”
  • „Wybieram ugruntowanie w moim życiu”