Jeśli chcemy się na coś otworzyć w naszym życiu, powinniśmy podchodzić do tego z pozytywnym nastawieniem, aby pokazywać podświadomości jak dziecku: „zobacz, to jest fajne, przyjemne, dobre, bezpieczne”. W końcu na pewnych poziomach jesteśmy trochę jak dzieci, które lgną do tego, co jest przyjemne, a uciekają od tego, co kojarzy się negatywnie. Co ważne – istotne są skojarzenia umysłu, uczuć oraz ciała. Nie wystarczy, że na logikę pojmujemy, że coś się opłaca, jest dobre i korzystne, skoro np. emocjonalnie mamy negatywne skojarzenia. Niezrozumienie tego faktu jest jedną z najczęstszych przyczyn dla których ludzie się denerwują, że przecież oni już coś „wiedzą!”, ale z jakiegoś powodu to dalej nie działa.

Bardzo często problem występuje w temacie pieniędzy. Bardzo ich chcemy i potrzebujemy, więc działamy, kreujemy, afirmujemy, a tu pupa – nie idzie. Wiele osób nie zauważa, że tutaj nie wystarcza sam pozytywny stosunek do posiadania pieniędzy jako takich. O ile nie mamy obciążeń karmicznych związanych z obrzydzaniem sobie i wyrzekaniem się bogactwa, to samo lubienie posiadania pieniędzy nie powinno być jakimś wielkim problemem. Większym wyzwaniem jest zbudowanie pozytywnych wyobrażeń i uczuć wokół całego procesu zdobywania pieniędzy. A te przecież nie pojawią się magicznie w naszej dłoni od samego afirmowania bogactwa.

Pieniądze trzeba jakoś zarobić. Można je co prawda też dostać, wygrać, odziedziczyć czy zdobyć na różne inne sposoby, ale w dłuższej perspektywie raczej będziemy musieli polegać na klasycznym zarabianiu w formie dowolnie wybranej przez nas. I to właśnie tutaj najczęściej mamy najwięcej blokad, negatywnych skojarzeń i innych ograniczeń. Spójrzmy na kilka pierwszych z brzegu przykładów tego, wokół czego mamy zbudowane różne emocje i wyobrażenia w temacie pieniędzy i zarabiania:

* Samoocena – jak widzę wartość swoją siebie i tego, co oferuję innym, jakiej oceny siebie i mojej oferty spodziewam się ze strony świata. W tym również świadomość własnego potencjału, talentów i możliwości.
* Działanie – nawyki i skojarzenia zbudowane wokół działania.
* Wyobrażenia na temat tego, czy jest praca i na czym polega zarabianie pieniędzy – co jest konkretnie dla mnie możliwe, a co nie.
* Nagromadzone emocje frustracji, bezsilności, zmęczenia i wiele innych, które zbudowały się z powodu zaburzonej prosperity.
* Relacja ze światem i ludźmi – pieniądze zawsze dostajesz od innych ludzi, którzy je posiadają (nieważne czy będzie to twój szef czy klienci). Tutaj więc będą bardzo silnie działać wzorce obciążające twoje funkcjonowanie wśród ludzi, a szczególnie mocno wzorce odrzucenia, niewidzialnego dziecka, niezasługiwania czy wszelkie negatywne emocje i wyobrażenia zamykające cię na ludzi.
* Wyobrażenia na temat pieniędzy i ich posiadania – jak się czujesz, gdy ty je dostajesz, a innym brakuje, na ile potrafisz obchodzić się z większymi kwotami, jakie masz emocje i skojarzenia z samymi pieniędzmi i wiele innych.

Mógłbym jeszcze tak długo wymieniać, ponieważ tutaj może być naprawdę dużo różnych aspektów, które rzutują na to, jak wygląda twoje finansowe prosperowanie. I tutaj niestety nie ma drogi na skróty – możesz co prawda od razu afirmować, że płynie do ciebie ogrom gotówki i naprawdę super prosperujesz, ale jeśli masz wciąż wiele negatywnych skojarzeń i emocji – afirmowanie tego będzie raczej przypominać walenie głową w ścianę.

Zalecam więc przede wszystkim cierpliwość i stopniowe budowanie dobrych uczuć i przyjemnych skojarzeń, w połączeniu z uwalnianiem wszystkiego, co tam obciąża twój umysł, emocje i ciało. Jeśli chcesz kreować na wkurzeniu, niezadowoleniu i frustracji to oczywiście możesz, ale nie dziw się potem, że idzie jak krew z nosa. To jest bardzo szeroki temat, który z pewnością będzie zahaczał o wiele fundamentalnych aspektów twojego przejawiania się, więc to będzie normalne, że może to wymagać całych lat pracy, zanim wejdziesz na poziom, który w pełni cię satysfakcjonuje. Warto jednak jak zawsze dać sobie przestrzeń i działać mądrze we właściwym dla siebie tempie, z akceptacją dla ograniczeń i odrobiną zaufania co do przyszłych efektów :)

Komentarze są zamknięte.