Nie próbuj być jak najlepszym mężczyzną czy kobietą. Nie próbuj być jak najlepszym partnerem, pracownikiem, specjalistą, rodzicem czy rozwojowcem.

Bądź jak najlepszym SOBĄ.

Kiedy próbujesz być jak najlepszym np. mężczyzną to starasz się dopasować do Twoich wyobrażeń o tym, jak się przejawia idealny mężczyzna. To samo tyczy się każdej roli, a o każdej z nich mamy cały szereg wyobrażeń.

A tymczasem nie ma tak naprawdę idealnego, uniwersalnego wzoru rodzica, partnera, kobiety czy pracownika, choć społeczeństwo próbuje taki stworzyć i narzucać innym.

Możesz dążyć do społecznego wzoru np. idealnego pracownika i w ten sposób zyskać uznanie szefa, zrobić karierę, dostać awanse i podwyżki. Jeśli jednak nie realizowałeś tutaj siebie prawdziwego – nie przyniesie Ci to szczęścia i ukojenia. Cały czas będziesz czuł nieokreśloną pustkę i poczucie, że czegoś brakuje. Będzie Ci wciąż za mało i w pewnym momencie znudzisz i zmęczysz się tym wszystkim, bo to nie jest Twoje.

Możesz się dwoić i troić, aby być idealnym partnerem i w efekcie możesz dostać sporo uwielbienia i seksu, ale nie będziesz szczęśliwy, bo będziesz czuł wewnętrzną potrzebę, aby ktoś pokochał Ciebie, a nie Twoje starania.

Możesz dążyć do bycia najlepszym specjalistą w dowolnej dziedzinie, ale będzie Cię denerwować to, że ciągle są ludzie którzy radzą sobie szybciej i lepiej. Zawsze będzie jakiś lepszy specjalista od Ciebie. A nawet jeśli to Ty zostaniesz najlepszym specjalistą na świecie, to dość szybko zatopisz się w poczuciu bezsensu, bo już nie będziesz miał z kim konkurować i o co walczyć, nie będzie dla Ciebie już nic do osiągnięcia.

Nie masz odrzucać tych wszystkich ról. Chodzi o zmianę priorytetów. Te role mają w sposób naturalny wypływać z tego, że przejawiasz siebie, a nie być celem samym w sobie.

Kiedy wybierasz bycie jak najlepszym sobą, nie musisz już z nikim konkurować, ponieważ nikt inny nie będzie lepszym Tobą, niż Ty sam :) Zanika wtedy cała potrzeba konkurowania i porównywania się z innymi, ponieważ wtedy jesteś świadomy unikalności każdej żywej istoty.

Skupiając się na byciu sobą, wydobywasz na światło dzienne cały swój Boski potencjał, a więc niesamowite talenty i umiejętności, wrażliwość i uczuciowość, mądrość, zaradność i wiele, wiele innych wspaniałych cech. Różnimy się między sobą, w tym co przejawiamy i jak to przejawiamy, więc masz szansę wydobyć swoją cudowną unikalność i zaskoczyć nią świat.

Kiedy świadczę usługi duchowe to nie boję się konkurencji, ponieważ wiem że jestem jedynym człowiekiem na świecie, które ma moje własne, „Łukaszowe” podejście :) Tak samo jak każda inna osoba, która się tym zajmuje – niby robimy z grubsza to samo, a jednak coś innego. I to już klient sam musi stwierdzić co z nim najlepiej rezonuje i dobrać sobie taką osobę, którą najlepiej czuje. Z tego samego powodu nie mogę stwierdzić że jestem lepszym czy gorszym specjalistą od danej osoby, ponieważ robimy coś innego!

Ale zaraz – przecież często widać ludzi, którzy robią coś źle i z miejsca widać, że są „gorszymi” specjalistami od tych, którzy robią coś naprawdę dobrze.

Jeśli ktoś się zabiera za coś do czego nie ma w ogóle talentu i umiejętności, gdzie po prostu nie ma potencjału to znaczy, że działa w dużym oderwaniu od siebie. Nasza dusza zawsze pcha nas do tego, co jest zgodne z nami, a takie rzeczy od samego początku przychodzą nam dość łatwo i naturalnie jak na dany etap zaawansowania. Pamiętajcie też, że każdy bez wyjątku kiedyś zaczynał i jest miejsce dla człowieka na każdym etapie zaawansowania danych umiejętności. Jest jednak ogromna różnica między początkującym, który ma do czegoś potencjał, a takim, który go nie ma.

Tutaj jednak znowu nie możemy powiedzieć że ktoś jest lepszy czy gorszy – po prostu każdy jest na innym etapie swojej drogi. I nawet ten początkujący może sprawnie funkcjonować w świecie, jeśli ma odpowiednią samoocenę. To świetnie widać znów w przypadku usług duchowych.

Osoba bardzo początkująca z dość niską świadomością, może pójść do bardzo mocno urzeczywistnionego mistrza duchowego, kierując się myśleniem że najlepiej pomoże najbardziej zaawansowany specjalista. Ten mistrz jednak może być już tak mocno oderwany od struktur emocjonalnych i mentalnych typowych dla tej osoby, że w ogóle nie znajdzie z nią wspólnego języka. Jedyne co będzie w stanie jej doradzić to „medytuj, czytaj książki o rozwoju” i to rzeczywiście będzie sedno, ale ta osoba może potrzebować czegoś innego – ona może potrzebować porozmawiać z kimś, kto stoi bliżej jej problemów, kto dopiero co się wygrzebał z czegoś podobnego i jeszcze pamięta tamte wyzwania. I tu jest taki pozorny paradoks, że ktoś dużo mniej urzeczywistniony jest w stanie dużo skuteczniej pomóc takiej osobie.

To się może tyczyć czegokolwiek innego. Malarz amator będzie lepszym wyborem dla klienta, ponieważ tego stać tylko na obraz za 100 zł, a nie za 100 tysięcy. Firma informatyczna zatrudni studenta, która dopiero uczy się programować zamiast specjalistę, ponieważ mają dość proste zadania do ogarnięcia, więc po co przepłacać?

Wszystko zależy od punktu widzenia. Nie ma lepszych i gorszych ludzi – wszyscy możemy być potrzebni, niezależnie od poziomu naszego zaawansowania.

Chodzi tylko o to, aby przejawiać jak najlepiej siebie, a miejsce dla nas się zawsze znajdzie.

Ja już sobie nie zadaje pytań o to czy jestem wystarczająco dobrym partnerem, mężczyzną czy uzdrowicielem. Pytam siebie – czy jestem wystarczająco sobą w tym wszystkim?

Bycie sobą jest ogromną wartością dla nas i dla świata, ponieważ nasza dusza z natury jest twórcza. Nie w tym artystycznym sensie, a w takim, że gdy ona się przejawia swobodnie to zawsze tworzy coś wartościowego dla świata. To może być naprawdę cokolwiek.

Wchodząc w jakiekolwiek role i rozwijając do nie wiadomo jakich poziomów nigdy nie będzie tak wartości dla siebie i dla świata, jak wtedy kiedy po prostu jesteśmy sobą.

I to jest jedna z najważniejszych nauk na drodze rozwoju duchowego – bycie prawdziwym sobą musi stać się Waszym najwyższym priorytetem. Nie może być niczego ważniejszego od tego.

Nawet jeśli boicie, że stracicie wszystko, to prawda jest taka, że gdy będzie sobą – właśnie wtedy zyskacie wszystko.

Bycie sobą jest największą wartością dla każdej istoty.

Komentarze są zamknięte.