Opis

Cierpliwość jest piękną i niezwykle przydatną cechą przy samodzielnej pracy nad sobą. Boska cierpliwość wypływa ze świadomości, że wszystko jest właściwe, że wszystko jest na swoim miejscu, wszelkie zmiany zachodzą we właściwym miejscu i czasie, a przed nami jest cała wieczność :)

Fundamentami cierpliwości są takie cechy jak akceptacja i spokój.

Warto też zauważyć, że niecierpliwość w niczym nie pomaga, niczego nie ułatwia ani nie przyspiesza – powoduje tylko nerwy i napięcia. Niezależnie od tego jak bardzo nam na czymś zależy i jak bardzo wciąż tego nie mamy – najlepsze co możemy zrobić to robić swoje (działać najlepiej jak potrafimy) i spokojnie, cierpliwie przyjmować efekty w swoim czasie.

Cierpliwość daje przestrzeń do działania w sposób niewymuszony, naturalny, łagodny i właściwy dla nas. Daje ona spokój, dzięki któremu możemy zająć tym co realnie jest ważne i potrzebne, a nie tym co wymuszają napięcia i przymusy.

Jak się przejawia zblokowanie

Poganianie się, napięcia, nerwica, częste i niepotrzebne zmiany. Człowiek niecierpliwy ma problem żeby doczekać efektów, więc często sabotuje swoje działania niszcząc je nim zdąży się zrealizować sukces. To utwierdza często w przekonaniu, że się czegoś nie da albo że on nie umie – a wystarczyłoby tylko przeczekać okres braku efektów czy porażek i przebić się w końcu do sukcesu.

Wiele niecierpliwych osób widzi sens tylko w takich działaniach, które przynoszą szybkie efekty, a niestety nie wszystko da się w taki sposób osiągnąć – szczególnie w kwestii rozwoju duchowego.

Typowe wzorce blokujące cechę

Wzorzec: Brak akceptacji dla tego co jest lub tego, czego nie ma

Jak pracować: Zauważyć, że wszystko jest właściwe, że wszystko z czegoś wynika. Otworzyć się na moc do zmian tego, co nam nie odpowiada.

***

Wzorzec: Przekonanie, że poganianie przyspiesza różne procesy i zmiany

Jak pracować: Nauczyć się lepszych motywacji, takich bez napięć i przymusów. Zauważyć jaką cenę płaciło się za to poganianie.

Przykłady afirmacji

„Opłaca mi się być cierpliwy”
„Otwieram się na cierpliwość w moim życiu”
„Wszystko co najlepsze przychodzi do mnie we właściwym czasie”