Opis

Poczucie wdzięczności jest piękną, wspierającą energią. Bazuje w dużej mierze na docenieniu i uznaniu wartości (patrz szacunek) czegoś.

Boska wdzięczność od tej pochodzącej z ego różni się tym, że czujemy wdzięczność za wszystko co wnosi wartość do naszej rzeczywistości, a nie tylko za to, co przynosi nam osobiste korzyści. Możemy np. poczuć wdzięczność za istnienie sił, które na naszych oczach wsparły kompletnie obcego nam człowieka.

Boska wdzięczność nie ocenia, nie wartościuje konkretnych zjawisk – czujemy po prostu wdzięczność, że coś realnie wartościowego sobie istnieje i tyle.

Pozostawanie w uczuciu wdzięczności wspiera bardzo mocno pozytywne kreacje, dlatego po każdej modlitwie czy wizualizacji warto jakiś czas pozostać w tym uczuciu, aby wzmocnić efekty.

Boska wdzięczność nie wiążę się z przymusem odwdzięczania się. Na Boskim poziomie wszyscy stanowimy Jedność, więc niezależnie od tego, kto i co dla nas zrobił, on też korzysta z tej Jedności. Wystarczy że każdy robi spontanicznie, naturalnie, z serca to co chce, potrafi i czuje, a wszyscy z tego korzystają. Przy bogactwie całego Istnienia, nikt nie zostaje pominięty i dla każdego wszystkiego wystarczy, więc nie musimy koniecznie osobiście się odwdzięczać danej osobie – wszechświat ją wynagrodzi w taki czy inny sposób.

Oczywiście na poziomie relacji ego z ego, panują trochę inne zasady i z reguły w wielu sytuacjach odwdzięczyć się wypada, szczególnie jeśli też takie były wcześniejsze ustalenia. Warto jednak mieć na uwadze jak to wygląda na wyższych poziomach. Widać to w relacjach bardziej świadomych i otwartych osób, że wiele rzeczy jest robiony na totalnym luzie i niezobowiązująco. W takich relacjach jest więcej przestrzeni na naturalną, niewymuszoną wdzięczność.

Jak się przejawia zblokowanie

Niedocenianie wartości tego co nas spotyka, co mamy, czego doświadczamy. Umniejszanie tych zjawisk, niedostrzeganie tego co wnoszą realnie do naszego życia. W skrajnych przypadkach niewdzięczność rodzi roszczeniową postawę i wiecznie niezadowolenie, że coś nie jest dokładnie takie, jakie miało być (według ego).

Problemy z wdzięcznością sprawiają, że nie potrafimy cieszyć się z tego co mamy, a zamiast tego wyszukujemy sobie powody do niezadowolenia.

Typowe wzorce blokujące cechę

Wzorzec: Postrzeganie wszystkiego w czarnych barwach, szukanie najgorszych stron wszelkich zjawisk i doświadczeń. To ugruntowuje w przekonaniu, że nie mamy za co być wdzięczni.

Jak pracować: Nauka optymizmu, nabranie dystansu do rzeczywistości, uczenie się pozytywnych uczuć i oswajanie się z nimi. Zauważenie, że można postrzegać świat w jaśniejszych barwach.

***

Wzorzec: Zaślepienie zachciankami ego, wkurzanie się że coś jest inaczej, niż ego chciało. Człowiek, który upiera się że coś musi być tak jak sobie wymyślił, nie potrafi docenić i być wdzięczny za to, że coś ułożyło się inaczej niż planował, ale realnie dużo korzystniej dla niego. Skupia się na tym, że jest inaczej niż chciał, zamiast dostrzec korzyści.

Jak pracować: Puścić nadmierną kontrolę i sztywność w planowaniu, stać się bardziej elastycznym. Pozwolić sobie na nieprzewidziane niespodzianki, szukać we wszystkim najlepszych stron. Przyznać z pokorą, że Bóg potrafi pewne rzeczy lepiej wymyślić i zorganizować niż on sam, więc nie każde „po mojemu” jest dobre i korzystne.

***

Wzorzec: Nadmuchane ego, przekonanie że wszystko się nam należy, bo z jakiegoś powodu jesteśmy lepsi, bardziej wybrani (np. szlacheckie urodzenie, wysoka pozycja zawodowa, popularność). Taka osoba nie potrafi czuć prawdziwej wdzięczności, ponieważ nie widzi w zachodzących zjawiskach Boskich energii, a przekonana jest o niesamowitej mocy jej „cudownego” ego. Wszelkie dary od świata postrzega raczej jako „hołd” maluczkich dla jej wspaniałości :)

Jak pracować: Pracować z samooceną, stopniowo burzyć sztuczne, uwarunkowane fundamenty zawyżonego poczucia własnej wartości, a na gruzach odkrywać i ugruntowywać swoją prawdziwą wartość poprzez samopoznanie. Nauczyć się prawdziwej wdzięczności za wszystkie dobrze rzeczy, które nas spotykały nawet w tej sztucznej roli.

Przykłady afirmacji

  • „Jestem wdzięczny za moje życie”
  • „Wdzięczność jest dla mnie naturalna”
  • „Zawsze mam mnóstwo powodów do wdzięczności”
  • „Opłaca mi się pozostawać w stanie wdzięczności”
  • „Boska wdzięczność jest wolna od przymusów i zobowiązań”