Opis
Istotą Boskiej szczerości nie jest mówienie innym, co o nich sądzi nasze ego (np. że ktoś jest brzydki czy głupi), ale przede wszystkim autentyczność naszego przejawiania się. Tu chodzi o uczciwe podejście do siebie i innych, gdzie nie kłamiemy, nie oszukujemy, nie manipulujemy ani sobą ani innymi.
Szczerość jest jedną z najważniejszych cech na drodze rozwoju duchowego – bez niej będziemy unikać sedna naszych problemów, szukać sobie dróg naokoło, oszukiwać się że niekorzystne rozwiązania są dla nas dobre.
Prawdziwa szczerość nie wypływa z oceniania, a ze świadomości. Kiedy oceniamy siebie mentalnie że jesteśmy tacy i owacy, to nie jest to Boska szczerość. Kiedy czujemy siebie czystym sercem – to wtedy jest to szczere. Tak samo jest w stosunku do innych istot.
Boskich uczuć nie da się zmanipulować czy nagiąć pod własne cele – one zawsze są czyste i jednoznaczne, w przeciwieństwie do emocji i myśli ze świata astralnego i mentalnego, które pozwalają już na wiele manipulacji. Właśnie dlatego Boskie uczucia z natury zawsze są szczere. Jeśli ktoś czuje np. miłość to czuje to szczerze, bo inaczej się nie da. Tzw. nieszczere uczucia nigdy nie były uczuciami – to mogły być co najwyżej sztuczne twory próbujące je naśladować.
Warto pamiętać więc o tym, że jeśli ktoś przejawia wobec Was jakiekolwiek Boskie uczucia, to z pewnością robi to szczerze :)
Szczerość wobec siebie sprawia, że stajemy się autentyczni, a więc zachęcający dla innych ludzi. Realnie ludzi zawsze będzie bardziej ciągnąć do osoby niedoskonałej, ale autentycznej w tym jaka jest niż do kogoś, kto tuszuje swoje słabości i zgrywa kogoś, kim nie jest. Każda nieco wrażliwsza osoba wyczuwa fałsz, choćby podskórnie, a to z pewnością nie zachęca do pogłębiania relacji.
Kluczem do szczerości jest akceptacja i otwartość – jeśli jesteśmy w stanie akceptować i przyjmować prawdę taką, jaka jest, niezależnie od naszych oczekiwań – stajemy się szczerzy i autentyczni.
Jak się przejawia zblokowanie
Odcięcie od prawdy na swój temat czy innych ludzi. Tendencja do kreowania sobie fałszywych wyobrażeń na swój temat, ludzi czy świata. Sztuczne zawyżanie bądź zaniżanie swojej samooceny. Ciągoty do kombinowania, manipulacji, naciągania faktów pod swoje potrzeby. Potrzeba budowania sobie wyobrażeń, zamiast burzenia ich na rzecz czystej świadomości.
W skrajnych przypadkach wchodzenie w role naciągacza, oszusta, manipulatora, itp.
Typowe wzorce blokujące cechę
Wzorzec: Czerpanie korzyści z oszustw i manipulacji. Osoby doskonalące się w tworzeniu sobie sztucznych wyobrażeń na własne potrzeby, z czasem biegle się nimi posługują w relacjach z innymi ludźmi – wiedzą jak wykreować wiarygodne wyobrażenie i je „sprzedać” drugiej osobie.
Jak pracować: Przede wszystkim zauważyć jaką cenę się płaci za takie funkcjonowanie i że koszt jest większy niż korzyści. Nauczyć się uczciwego osiągania celów z poziomu miłości do siebie, co wymaga oczywiście wpierw pokochania siebie.
***
Wzorzec: Lęk przed prawdą na swój temat, przekonanie że lepiej jest się oszukiwać niż się sobą rozczarować.
Jak pracować: Zaufać, że prawda o nas samych zawsze jest pozytywna, przyjemna i budująca. Zauważyć, że ucieczka przed konfrontacją trzyma nas właśnie w niskich energiach i ograniczeniach, których tak się boimy. Prawda zawsze jest wyzwalająca
Przykłady afirmacji
- „Opłaca mi się być szczerym ze sobą”
- „Otwieram się na szczerość wobec siebie”
- „Mogę być sobą, mogę być autentyczny”