Opis

Społecznie wygoda jest pełna sprzeczności – z jednej strony dążymy do niej na każdym kroku, lubimy sobie dogadzać, a z drugiej często jest ona nacechowana negatywnie – kto z Was chociaż raz w życiu nie usłyszał zdań typu „nie za wygodnie Ci?” albo „Ten to dopiero jest wygodny!” użyte w kontekście nieróbstwa, lenistwa i innego bumelanctwa? :)

Boska wygoda na szczęście nie ma nic wspólnego z biernością i niechęcią do działania. Gdy jest nam wygodnie – działa się wręcz lepiej i skuteczniej, ponieważ nie jesteśmy rozpraszani przez uczucie dyskomfortu. Jeśli ktoś stracił motywacje do pewnych działań, bo jest mu wygodnie to znaczy że i tak nie dojrzał do tych zmian, a wcześniejsza motywacja była negatywną motywacją. Wygoda sama w sobie nie jest przyczyną spadku motywacji!

Wygoda bardzo mocno łączy się z inną cechą na czakrze sakralnej – przyjemnością. Gdy jest nam wygodnie i przyjemnie, czujemy się tak miło „otuleni” przez nasze uczucia i jest nam po prostu dobrze.

Wygoda jest bardzo wartościową cechą. Dużo sprawniej i przyjemniej się medytuje gdy jest nam wygodnie, znacznie łatwiej jest osiągnąć stan relaksu który jest warunkiem koniecznym medytacji. Osho podobno kiedyś powiedział, że „stanowczo lepiej medytuje się jadąc Rolls-Roycem, niż podróżując na grzbiecie osła.” i jest w tym wiele prawdy.

Warto odrzucić wszelkie negatywne skojarzenia i poczucie winy za wygodę i zauważyć prawdziwą wartość dogadzania sobie na każdym kroku. Wygoda sprawia że czujemy się zadbani, szczęśliwi i rozpieszczeni, a to wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, chęci do życia i działania.

Jak się przejawia zblokowanie

Uczucie dyskomfortu, kreowanie sobie niesprzyjających warunków i przeszkód w różnych sytuacjach (np. dalekie dojazdy do pracy, sypiące się mieszkanie), rozpraszanie zaburzające odczuwanie dobrego samopoczucia na co dzień.

Typowe wzorce blokujące cechę

Wzorzec: Wzorce ascetyzmu, rezygnacja z ziemskich przyjemności

Jak pracować: Odreagować, zapomnieć i porządnie się rozpieścić :) Zauważyć wartość przyjemności i wygody w naszym życiu, dostrzec że Bóg przejawia się również przez te cechy, więc odrzucając je, odrzucamy również Boga.

***

Wzorzec: Poczucie winy, że innym jest źle i nieprzyjemnie, a nam miało być tak dobrze i wygodnie. Rezygnowanie z własnej wygody na rzecz innych.

Jak pracować: Dla każdego starczy Boskich darów przyjemności i wygody, więc nie musimy rezygnować ze swoich wygód, aby i inni mogli je mieć. Każdy otrzymuje wedle własnej otwartości, a najbardziej możemy pomóc ludziom pokazując im na własnym przykładzie że wygoda może być w porządku, że można ją osiągać lekko i żyć w wygodzie w sposób korzystny i pożyteczny.

***

Wzorzec: Lęk przed tym, że jak będzie nam zbyt wygodnie to stracimy motywacje do działania.

Jak pracować: Nauczyć się zdrowych, pozytywnych motywacji. Zauważyć absurd podejścia w którym motywacja do osiągania szczęścia i spełnienia, jest ważniejsza od przejawiania tego. Jeśli mamy rezygnować z wygody i innych Boskich cech żeby sprawniej dążyć do Boskości, to po co właściwie to wszystko? Nauczyć się również rozróżniać zdrową wygodę od zwykłego lenistwa.

Przykłady afirmacji

  • „Jestem niewinny i w porządku, gdy jest mi dobrze i wygodnie”
  • „Mam prawo do wygody”
  • „Zasługuje na wygodne życie”
  • „Może mi być wygodnie w mojej pracy”
  • „Świat sprzyja mi w realizowaniu mojej wygody”
  • „Wygoda jest moim naturalnym stanem”