Opis
Prócz bezpieczeństwa związanego z typowo fizycznym przetrwaniem, które zostało opisane przy okazji czakry podstawy, mamy też inne aspekty bezpieczeństwa, dotyczące przede wszystkim naszego stanu emocjonalnego.
Boimy się samotności, zmian, utraty czegoś ważnego czy cennego, boimy się że stanie się krzywda naszym bliskim, boimy się trudnych konfrontacji czy oceny innych ludzi. Żadna z tych rzeczy nas nie zabije, a ma tak naprawdę wpływ jedynie na nasze samopoczucie, a mimo to lęk potrafi być wręcz paraliżujący.
Nasze emocje i uczucia są ważne, tak samo jest ważne dla nas poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego. Okazuje się bowiem, że ból emocjonalny potrafi dorównywać temu fizycznemu, więc nasze lęki nie są całkowicie bezzasadne.
Bezpieczeństwo emocjonalne najlepiej rozwijać poprzez umiejętność radzenia sobie ze swoimi emocjami. Im bardziej poznajemy samych siebie, im bardziej poznajemy nasze emocje i ich źródła, tym łatwiej sobie z nimi radzimy. Im lepiej i świadomiej poruszamy się w przestrzeni naszych emocji, tym bezpieczniej się czujemy.
Nagle się okazuje, że trema przed wystąpieniem publicznym wcale nie jest taka silna, kiedy świetnie sobie radzimy z tym co czujemy i dlaczego czujemy.
Przejawianie bezpieczeństwa emocjonalnego to poczucie, że niezależnie od tego gdzie jestem, z kim jestem, co robię, jak to robię i jak to wszystko oddziałuje na mnie – czuję się bezpiecznie. Mogę doświadczać różnych rzeczy i może to wywoływać we mnie różne stany, ale mam świadomość, że zawsze sobie radzę, że jestem całkowicie bezpieczny z tym co się we mnie dzieje.
Może to zabrzmieć jak sprzeczność, ale chodzi o to że czujemy się bezpiecznie nawet czując swój lęk. Nie jest to oczywiście pełen przejaw bezpieczeństwa, ponieważ docelowo oświecone istoty nie przejawiają w ogóle żadnych negatywnych emocji, więc bezpieczeństwo emocjonalne jest dla nich bezsprzecznym faktem.
Pogłębianie bezpieczeństwa emocjonalnego siłą rzeczy wspiera odrywanie się od silnych emocji na rzecz Boskich uczuć.
Jak się przejawia zblokowanie
Życie w ciągłym strachu przed konkretnymi sytuacjami czy ludźmi, unikanie pewnych konfrontacji czy zdarzeń, wycofanie.
Wiele osób np. nie lubi swojej pracy. Mimo to boją się ją zmienić, mimo że realnie im nic nie grozi. Za tym zawsze się kryje cały szereg lęków np. że w nowym miejscu ludzie mnie nie polubią, że szef okaże się tyranem, że wpakuje się w coś gorszego, że sobie nie poradzę na rozmowach o pracę i się ośmieszę. Każdą z tych sytuacji można przekroczyć i próbować dalej aż do skutku, ale ludzie z reguły nie lubią przekraczać granicy komfortu psychicznego. Wiele lęków bazuje na obawie, że coś nas zmusi do jego przekraczania.
Braki w bezpieczeństwie emocjonalnym w praktyce skutkują tym, że trzymamy się kurczowo naszych ograniczeń, pierwszej lepszej pracy czy przeciętnego związku, ponieważ podjęcie konkretnych kroków i zmian w życiu wiąże się ze strachem.
Typowe wzorce blokujące cechę
Wzorzec: Przywiązanie do emocji, mnożenie doświadczeń. Ciężko jest poczuć bezpieczeństwo emocjonalne jeśli na każdym kroku dążymy do silnych, intensywnych czy negatywnych emocji.
Jak pracować: Odreagować przywiązanie do emocji, zauważyć na trzeźwo i przytomnie ich realną wartość. Pielęgnować w sobie Boskie uczucia i stopniowo zastępować nimi emocje.
***
Wzorzec: Skłonności do przesady i dramatyzowania. Przesadne reakcje i wyolbrzymianie sprawia, że dane sytuacje wydają się dużo straszniejsze niż są w rzeczywistości. Reakcje lękowe i emocjonalne pojawiają się dużo częściej niż u przeciętnego człowieka, często z powodu nawet błahych powodów.
Jak pracować: Wyciszyć się, nabrać zdrowego dystansu, nauczyć się relaksu i luźniejszego podejścia do życia. Zwrócić zawsze uwagę na to, co REALNIE nam grozi w danej sytuacji, co tak naprawdę najgorszego może się stać. Zauważyć że nawet jak się to stanie to zapewne nie umrzemy i będziemy żyć dalej :)
***
Wzorzec: Nieumiejętność radzenia sobie ze strachem, wypieranie czucia, ucieczka od swoich emocji, od ciała.
Jak pracować: Oswoić lęk – pozwolić go sobie czuć, zauważyć że lęk to tylko emocja i nie może nam zrobić krzywdy.
***
Wzorzec: Przekonanie że to co nas spotyka nie zależy od nas, bezsilność wobec czynników zewnętrznych
Jak pracować: Medytować i poszerzać świadomość działania prawa karmy i intencji. Uwalniać się od podatności na różne nieprzyjemności z zewnątrz, budować silne, niezależne centrum oparte na poczuciu swojej Boskiej mocy i wartości.
Przykłady afirmacji
- „Jestem bezpieczny zawsze i wszędzie”
- „Jestem bezpieczny z moim strachem/z moimi emocjami”
- „Zwracam sobie wolność od strachu na rzecz poczucia bezpieczeństwa”
- „Czuję się bezpiecznie gdy/przy…” – tu wpisujemy sytuacje czy ludzi przy których czujemy zagrożenie, a musimy się z nimi spotykać w życiu.
- „Bóg mnie wspiera i ochrania w każdej sytuacji”
Dodatkowo temat do medytacji:
„Jestem swoim własnym bezpieczeństwem”