Opis

Jedna z najbardziej fundamentalnych cech w procesach uwalniania. Nauka akceptacji powinna nam nieustannie towarzyszyć na drodze rozwoju duchowego, gdyż prowadzi do przejawiania wewnętrznego spokoju, cierpliwości i harmonii w naszym życiu. Bez akceptacji praca z naszymi obciążeniami będzie prowadzić do wewnętrznej walki zamiast do uwolnienia.

Akceptacja często jest błędnie utożsamiana z biernością. Akceptacja nie musi jednak oznaczać że się na coś godzimy czy że nie chcemy czegoś zmieniać. Jeśli np. ktoś regularnie mnie zaczepia w niemiły sposób, to ja mogę akceptować to że mam takie intencje, aby tego doświadczać. Mogę akceptować to, że ta osoba ma takie intencje wobec mnie i że wybiera właśnie takie działania wobec mnie. W tej akceptacji, kierując się też miłością i szacunkiem do siebie, podejmuje wszelkie działania, aby ukrócić te działania, stawiając zdrowe granice lub podejmując bardziej radykalne kroki w razie konieczności (odcięcie się od tej osoby, zgłoszenie gdzieś jej zachowań czy zmiana otoczenia).

Akceptacja pozwala na podjęcie najlepszych rozwiązań, ponieważ pozostając w stanie Boskiej akceptacji nie zaślepiają nas silne emocje żali, złości, chęci zemsty. Możemy na spokojnie i z dystansem podjąć właściwe decyzje, łatwiej jest się też wsłuchać w swoje serce, co również bardzo mocno pomaga.

Akceptacja najczęściej wyrasta z właściwej świadomości, tej medytacyjnej. Poznając świat takim jakim jest, bez uprzedzeń i emocji zauważamy, że wszystko jest właściwe, że wszystko jest na swoim miejscu. Zanikają koncepty niesprawiedliwości, krzywdy czy zemsty. Zaczynamy dostrzegać, że sami jesteśmy źródłem wszystkiego co czujemy i doświadczamy i że zawsze możemy zmienić nasze doświadczenia na takie, które bardziej nam odpowiadają. Nie ma więc potrzeby gniewać się na siebie i cały świat, a lepiej jest w spokoju i akceptacji transformować swoje energie i podnosić jakość swoich doświadczeń.

Akceptacja jest ukojeniem dla osób znerwicowanych, emocjonalnych i niecierpliwych.

Jak się przejawia zblokowanie

Walka i szarpanie się ze sobą, z innymi ludźmi, z całym światem. Problemy z przebaczeniem i odpuszczeniem, podtrzymywanie negatywnych emocji.

Typowe wzorce blokujące cechę

Wzorzec: Wzorce ofiary. Ofiara ma często problem z akceptacją swoich prawdziwych intencji, ponieważ wtedy już nie mogła by robić z siebie ofiary i kata z wybranej osoby lub osób. Ofiara nie chce akceptacji i odpuszczenia – ofiara chce zemsty, zadośćuczynienia, uznania swoich krzywd.

Jak pracować: Podnosić samoocenę, pracować z miłością, akceptacją i szacunkiem zarówno do siebie, jak do innych. Pozwolić sobie przeżyć swoje emocje, dać sobie przestrzeń do złości czy żalu, a potem skupić się na przebaczeniu i odpuszczeniu. Akceptacja będzie przychodzić stopniowo, z czasem.

***

Wzorzec: Przekonanie że akceptacja to bierność i „nadstawianie drugiego policzka”

Jak pracować: Nauczyć się zdrowej asertywności, która polega na stawianiu granic w spokoju i akceptacji. Zauważyć jaką siłę niewzruszoności emocjonalnej daje akceptacja. Akceptacja jest siłą, a nie słabością.

***

Wzorzec: Bunt ego wynikający z faktu, że coś się potoczyło nie tak jak chcieliśmy np. śmierć bliskiej osoby mimo że modliliśmy się o jej uzdrowienie. W rzeczywistości przy karmie i obciążeniach tej osoby śmierć mogła być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ inne opcje wiązałyby się dla niej tylko z dalszym pogarszaniem sobie karmy.

Jak pracować: Modlitwa o oczyszczenie naszych intencji i zrozumienie dlaczego coś się potoczyło tak, a nie inaczej. Przyjęcie otwartej postawy w której pozwalamy sobie na zmianę poglądów i wyobrażeń.

***

Wzorzec: Poczucie że to inni nie chcą akceptować nas – zarówno ogólnie jak i w konkretnych przypadkach.

Jak pracować: Świat jest dla nas lustrem, więc nie akceptacja z zewnątrz, którą jakoś odczuwamy nie bierze się znikąd. Warto dojść do przyczyn dla których prowokujemy innych do takich reakcji na nas i je uzdrowić. Później dobrze jest przeafirmować, że jesteśmy akceptowani w związku z daną rzeczą.

Przykłady afirmacji

  • „Akceptuje…” – tu wpisujemy cokolwiek z czego akceptacją mamy problem.
  • „Mogę zaakceptować…” – tu wpisujemy cokolwiek z czego akceptacją mamy DUŻY problem :)
  • ”Otwieram się na doświadczanie pełnej akceptacji w moim życiu”
  • „Akceptacja i odpuszczenie są dla mnie”
  • „Ten świat mnie akceptuje, ludzie mnie akceptują”
  • „Mogę być kochany i akceptowany przez innych”